Ako zrýchliť počítač

Priniesli sme pre vás ďalších 5 tipov o tom ako zrýchliť váš počítač. Určite ste zažili situáciu keď sa ponáhľate a potrebujete niečo súrne vybaviť cez počítač či už tlač dokumentov alebo ak ste ešte študent a potrebovali ste sa pripojiť na online prednášku a zrazu váš počítač nabiehal do operačného systému sto rokov. Môžete si prečítať o týchto 5 tipoch, ktoré sú základnými spôsobmi na zrýchlenie počítača. A vyvarovať sa zdĺhavým čakaniam.

Tipom číslo jedna je vyčistenie počítača od nepotrebných súborov tým myslím vymazanie všetkého čo nepotrebujete alebo jednoducho ani neviete prečo to máte v počítači a ani ste ten program nikdy nezapli. Samozrejme sa to netýka len nevyužívaných programov ale aj fotiek, textov … Vymazanie môže pomôcť zlepšiť rýchlosť a výkon vášho počítača. Ja osobne neodporúčam čistiace programy lebo mnoho krát sa len tvária, že vám čistia počítač ale nevyčistia nič, dobre aby som tieto programy neodsudzoval tak vyčistia niektoré nepotrebné súbory ale len minimálne. Za mňa je určite najlepšie tomu venovať čas a vymazať nepotrebné súbory ručne. Tam je vždy istota, že sa niečo reálne odstránilo z počítača. Ak nechcete tráviť čas hľadaním rôznych návodov na internete ako túto úlohu vykonať, tak určite sa môžete obráti na nás a mi vám s radosťou pomôžeme. A z môjho pohľadu je vždy lepšie to nechať na odborníkov aby náhodou sa vám nestalo že by ste si odstránili dôležitý program pre chod vášho operačného systému a stal by sa presný opak. Namiesto zrýchlenia počítača by ste ho omylom spomalili.

Ďalší tip, ktorý nesie číslo dva prezradí prečo, ako aktualizovanie ovládačov vám pomôže zrýchliť počítač. Ovládače sú súčasťou softvéru vášho počítača, ktorý pomáha riadiť jeho hardvér. Tým, že sú ovládače zastaralé alebo poškodené, môžu vplývať na výkon a rýchlosť počítača. Môžete si otvoriť správcu aktualizácií v systéme windows alebo osobitne dodatočne stiahnuť z oficiálnych web stránok výrobcu daného komponentu alebo periférie.

Optimalizácia štartovacích programov je dôležitá pri štarte vášho operačného systému. Za mňa je najviac frustrujúce keď musím čakať niekoľko minút na spustenie počítača. A keď už nabehne operačný systém a stále nemôžete nič robiť pretože programy majú pri inštalácií nastavenú funkciu automatického spúšťania hneď pri štarte. Našťastie sa to dá vypnúť a dosiahneme presne toho čo chceme. Rýchli štart operačné systému a človek môže začať pracovať na svojich veciach v momente keď začuje zvučku nášho OS. Aby som vám to aj vysvetlil prečo je to tak, tak je to z dôvodu, že tieto programy používajú systémové prostriedky a operačnú pamäť RAM. Keď už budete chcieť vypnúť niektoré z programov pri štarte tak zvážte aj či nie je lepšie že ten program sa vám rovno spúšťa na pozadí. Za mňa je takým programom Spotify. Program sa mi hneď spúšťa so štartom a keby bol vypnutý a musel by som hľadať ikonu na ploche a to by zbytočne bol zdĺhavejší proces ako keď sa program spustí rovno sám na pozadí. Všetko záleží na vašich osobných preferenciách.

Nesmieme zabudnúť na to, že nie všetky problémy s pomalým počítačom vyrieši softvér. Keď sme už vyskúšali všetky tipy, ktoré mohli náš počítač spomaľovať skrz softvér prešiel by som k tomu, že určite treba pridať alebo vymeniť operačnú pamäť RAM.  Tí čo sa trošku vyznajú do počítačov tak vedia, že pamäť RAM je jedným z najdôležitejších komponentov, ktoré ovplyvňujú rýchlosť počítača a jeho schopnosť spracovávať viac údajov. V jednoduchosti čím máte väčšiu kapacitu a rýchlosť  pamäte RAM tak váš počítač bude svižnejší. Mnohé z terajších programov skonzumujú značné množstvo jej kapacity. A ak chcete zabezpečiť plynulosť vašej práce tak je to nevyhnutný upgrade. Či už ste grafik, video editor, 3D animátor alebo hráte hry určite sa nebudete sťažovať keď učiníte investíciu do tohto komponentu a váš zážitok či už z hier alebo tvorivej činnosti bude plynulejší.

Posledným bodom je optimalizácia pevného disku alebo upgrade na SDD. Ak sa chceme vrhnúť skorej do optimalizácie tak hovoríme o Defragmentácií, čistení pevného disku, odstránení nevyužívaných programov, vykonanie diagnostiky disku. Tieto veci sme si prešli už v tipoch vyššie, ktoré úzko súvisia s optimalizáciou disku. Ale čo sme si nespomenuli je diagnostika disku. Vykonáva sa pomocou špeciálneho softvéru, ktorý je na to určený. Tento softvér skontroluje fyzický stav disku a jeho vnútorné súbory. V skratke tento program kontroluje rôzne parametre ako sú rýchlosť čítania a zápisu dát, počet chybných sektorov, ktoré nie sú čitateľné alebo množstvo voľného miesta. Vďaka diagnostike vieme rýchlo zistiť či je nutná výmena disku. V tejto dobe za mňa určite odporúčam prechod na disk typu SSD. Tieto disky sú rýchlejšie  a odolnejšie voči nárazom.

Na záver si môžeme zhrnúť týchto 5 tipov na zrýchlenie disku. Ako prvý tip sme si spomenuli vyčistenie počítača, ďalej sme pokračovali k aktualizácií softvéru, optimalizovaní  štartovacích programov, zvýšenie pamäte RAM a nakoniec optimalizáciu pevného disku. Všetky tieto tipy vykonávate na vlastnú zodpovednosť a za vykonané zmeny na vašom počítači „na vlastnú päsť“ nezodpovedáme. Za čo zodpovedáme sú iba vykonané opravy u nás v servise. Ak chcete radšej predísť prípadným komplikáciám tak sa nám ozvite a my Vám s radosťou poradíme.

Ak máte nejaké otázky neváhajte nás kontaktovať.

Objednávka servisu

Využite možnosť bezplatného odvozu vášho zariadenia do nášho servisného strediska . Vyplňte vaše kontaktné údaje a údaje o zariadení a o ostatné sa už postaráme my.
Názov zariadenia*
SN / IMEI
Popis závady*
Dodané príslušenstvo*
Názov spoločnosti
IČO
DIČ / IČ DPH
Meno a Priezvisko*
Telefón*
E-mail*
Ulica a číslo domu*
PSČ*
Mesto*
Meno a priezvisko*
Telefón
E-mail
Ulica a číslo domu*
PSČ*
Mesto*